20 Mayıs 2020 Çarşamba günü Resmi gazetedeki bazı ürünlere getirilen 30 Gümrük zamları

20 mayıs 2020 tarihli resmi gazetedeki karara göre ilave gümrük vergisi 30 Eylül 2020’ye kadar %30 civarında oranlarda, 1 Ekim 2020’den itibaren ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacakmış.

Yayınlanan kararın, Covid-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak amacıyla alındığı belirtildi.

Nasibini Oyun konsolarından, buzdolaplarına kadar neredeyse bir çok kalem aldı.

Daha önce de, aralarında mücevherler, bazı elektronik ev eşyaları, zirai aletler ve makinelerin de bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül’e kadar %30 civarında ilave gümrük vergisi getirilmişti.

Buna göre,
Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletleri, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar ile bazı muhtelif ürünlere 30 Eylül’e kadar geçici olarak %30 civarı oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

Söz konusu ürünler için 1 Ekim’den itibaren ise %25'e kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanması hükme bağlanmıştı.
20.05.2020 darkboss
2 1
daha iyi hizmet verebilmek için çerez (cookie) kullanıyoruz. detaylı bilgi için tıklayın