Avunculate marriage

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizinle değişik bir bilgi paylaşmak istiyorum. Ülkemizde annenizin kız kardeşinin kızı ile evliliğinize izin veriliyor. Peki annenizin kız kardeşi
(bkz: teyze) ile evlenmek nasıl olurdu acaba? Buna da izin veren ülkeler var mı?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Avunculate_marriage

Bir avunculate evlilik bir olan evlilik bir ebeveynin kardeş ile ya da kişinin kardeş çocuğu-yani bir kişi ile amca hala dayı teyze veya yeğeni arasında evliliktir. bu tür bir evlilik, biyolojik (akraba) akrabalar veya evlilik ( yakınlık ) yoluyla akraba olan kişiler arasında gerçekleşebilir . bazı ülkelerde, bu evlilikler yasalarca yasaklanırken , diğerlerinde bu tür biyolojik akrabalar arasındaki evlilikler hem yasal hem de yaygındır, ancak şimdi çok daha az yaygındır.

Avunculate bir evlilikte eşler biyolojik olarak ilişkiliyse, normalde üvey kardeşler veya büyükanne ve büyükbaba ve torunlarla aynı genetik ilişkiye sahiptirler - yani genetik materyallerinin yaklaşık %25'ini paylaşırlar. (bu nedenle , üyelerin ortalama olarak kalıtsal genetik materyalin %12,5'ini paylaştığı birinci kuzenler arasındaki bir evlilikte eşlerden daha yakından ilişkilidirler , ancak örneğin kuzen-kardeşler arasındaki evlilikten daha az akrabadırlar. kalıtsal genetik materyallerinin %37,5'ini paylaşırlar .)

Avunculate evliliğe izin veren bazı ülkeler ; norveç , şili , arjantin , avustralya ,kanada , finlandiya , malezya , hollanda , almanya ve rusya'dır. abd'de iki eyalette bazı durumlarda izin verilir. new york'ta bir kadın ve annesinin üvey kardeş arasında bir evlilik new york temyiz mahkemesi tarafından onaylandı. rhode ısland'da ise bu dinin izin verdiği yahudi gelenekleri için akraba evliliklerine karşı genel yasağın bir istisnası vardır. bu evliliklere ; yeni zelanda veya birleşik krallık'ta izin verilmez.
16.08.2021 whiteblack
Avunculate evlilik, bir ebeveynin kardeşiyle veya birinin kardeşinin çocuğuyla, yani bir amca veya teyze ile yeğeni veya yeğeni arasındaki evliliktir. Bu tür bir evlilik, biyolojik akrabalar arasında veya evlilik yoluyla akraba olan kişiler arasında gerçekleşebilir. Aslında akraba evliliği tanımıdır.
16.08.2021 vkaran
1
daha iyi hizmet verebilmek için çerez (cookie) kullanıyoruz. detaylı bilgi için tıklayın