map protocol tarihi

MAP Protocol Tarihi
2019 yazında: MAP ekibi kuruldu.
MAP ekibi 2019 yazında kuruldu. Kripto piyasasında bir düşüş olsa da CEX’ler (merkezi borsalar) hala büyük karlar elde ediyordu. Eşler arası (P2P) e-nakit ödeme sistemi altyapısı oluşturma misyonu ile MAP Protocol, kıdemli blok zinciri araştırma uzmanları, deneyimli akıllı sözleşme geliştiricileri ve alt katman blok zinciri mühendisliği uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından oluşturulmaya başlandı. MAP ekibi, klasik Satoshi Nakamoto'nun blok zinciri doktrinine derinden katılıyor ve zincirler arası teknolojinin ondan sapmaması ve güvenilir bir eşler arası blok zinciri evrenine katkıda bulunması gerektiğine inanıyor.
2020'nin 4. çeyreğinde MAP Protocol v1.0 yayınlandı – Light–Client (Hafif İstemci) doğrulamalı ve Relay Chain (Röle Zinciri) olmayan bir çapraz zincir çözümü.
MAP Protocol v1.0, Light-Client doğrulamalı ve Relay Chain olmayan bir çapraz zincir çözümüdür. Versiyon 1.0, tasarım mimarisinden temel kodlara kadar Cosmos ve Polkadot'un derinlemesine bir çalışmasına dayanıyordu. MPC (Çok Taraflı Hesaplama), Rollups, Light - Client, Oracle ve çapraz zincirli haberciler dahil olmak üzere teknolojiler üzerine araştırmalar devam etmektedir. Versiyon 1.0, çapraz zincir mesajlarını aktarmak için bir röleden (düzenleyici) ve bir röle zinciri olmadan çapraz zincir doğrulama kesinliği sağlayan hafif istemciden (Light-Client) oluşuyordu. Bununla birlikte, Light-Client heterojen zincirler arasında çapraz zincir doğrulaması yaptığında, karmaşıklık ve zorluk seviyesi önemli ölçüde arttı ve muazzam miktarda işlem ücreti harcandı, bu da Versiyon 1.0 'ı yalnızca teorik olarak uygulanabilir hale getirdi.
2021'de MAP Protocol v2.0 geliştirildi –Relay Chain ile çapraz zincir çözümü- Tüm kripto topluluğu için son nesil çapraz zincir altyapısı.
Tüm kripto toplulukları için zincirler arası altyapının son nesli olan MAP Protocol v2.0 geliştirildi. 2021'de daha fazla üst düzey uzmanın katılımıyla, MAP ekibi mevcut sürümü geliştirmeye başladı; MAP Protocol v2.0: MAP Relay Chain, heterojen zincirlerin özellikleri için önceden derlenmiş akıllı sözleşmeleri EVM katmanında proaktif olarak yerleştirir; Haberciler (Messengers) zincirler arası mesajları aktarır; Light-clients (Hafif İstemci) zincirler arası öz doğrulamasını yapar; Vaults & Data (Veri Kasası), çapraz zincir varlıklarını ve verilerini yönetir; çapraz zincir iletişim bileşenleri, çapraz zincir ve çapraz zincir doğrulaması elde etmek için zincir üzerinde ve zincirler arası yollar aracılığıyla dağıtılır; ve ayrıca MAP Relay Chain’i çapraz zincir uygulamaları dağıtımına hazır hale getirir. MAP Protocol v2.0 şekilleniyor.
• Cosmos ve Polkadot ile aynı teknik bileşenlere sahiptir: çapraz zincir iletişim bileşenleri, relay chain ve Light Client’tır.
• Cosmos ve Polkadot'tan farklı olarak MAP Protocol, zincir içi ve zincirler arası iletişim bileşenlerini proaktif olarak dağıtarak her türlü blok zincire bağlanır.
• EVM ve heterojen zincirlerin imzalarını, karmalarını (hash), madenciliğini ve Merkle kanıt hesaplamasını Map Relay Chain’in EVM seviyesine ekleyerek, Light-client’ın heterojen çapraz zincir doğrulaması tarafından harcanan işlem maliyeti optimize edilir (Bir işlem, Bir doğrulama).
• Geliştiriciler, MAP Relay Chain’de Turing Complete (ne kadar karmaşık olursa olsun herhangi bir hesaplama problemini çözen makine) ile, MAP Protocol’de doğrudan zincirler arası uygulamaları dağıtabilirler.
• Çapraz zincir verileri, tokenleri ve NFT'leri destekler.
• Çapraz zincir, EVM zincirleri veya heterojen zincirleri destekler.
• Zincirler arası uygulama geliştiricileri için uygun dağıtımı kolaylaştırmak amacıyla Google Mobil Hizmetler gibi MAP çapraz zincir hizmetleri sağlar.

Güvenlik kesinliği sağlayan ve uygulama geliştiricisi dostu bir çapraz zincir altyapısı geliştirmek karmaşık ve zordur. Üç yıllık geliştirme yolculuğu, deneme yanılma ve hayal kırıklıklarıyla doluydu, ancak MAP Ekibi, eşler arası (P2P) bir e-nakit ödeme sistemi altyapısı geliştirme misyonuna bağlı kaldı. MAP ekibi, şimdi gururla, MAP Protocol’ün blok zincir alanındaki mevcut tüm çapraz zincir çözümlerini geride bırakan nihai çapraz zincir altyapısı olduğunu duyurur. (Uygulama geliştiricileri için tasarlandı, tüm zincirlere uyumlu, güvenlik kesinliği olan ve uygun maliyetli). Geleceğe bakıldığında, MAP ekibinin ayrıntılı bir yol haritası vardır. En önemlisi, MAP ekibi piyasadaki aktif EVM uyumlu ve heterojen zincirlerle bağlantıları tamamlamaya ve gelecekte yükselen yeni blok zincirleri desteklemeye odaklanıyor. MAP Ekibi, kripto endüstrisinin üçüncü gelişim aşamasının bir parçası olmaktan heyecan duyuyor: Çapraz Zincir Çağı. Çapraz Zincir Çağı'nın sınırsız büyümesini sağlamak için kripto toplulukları ve çapraz zincirli uygulama geliştiricileri ile birlikte olacağız!


BAĞLANTILAR :

website: https : https://www.maplabs.io/
twitter: https : https://twitter.com/marcopologlobal
medium: https : https://medium.com/marcopolo-protocol
forum: https : https://forum.maplabs.io/
medium Türkiye : https://medium.com/@mapprotocolturkey
telegram Türkiye : https://t.me/MaPProtocolTurkey
31.05.2022 chapter
daha iyi hizmet verebilmek için çerez (cookie) kullanıyoruz. detaylı bilgi için tıklayın